poniedziałek, 27 października 2014

Gayle Forman "Zostań, jeśli kochasz"

Oryginalny tytuł: If I stay
Autor: Gayle Forman
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ilość stron: 248
Gatunek: Dla młodzieży, romans
Rok wydania: 2014
Moja ocena: 8/10

Wyobraźcie sobie, że macie wspaniałe życie. Idealną rodzinę, kochającego chłopaka, zabawnego brata. Jesteś uzdolniony muzycznie. Nagle wszystko tracisz. Już nie jest tak jak dawniej. Nie zostaje ci nic i musisz nauczyć się tak żyć.

Dotychczasowe życie siedemnastoletniej Mii legło w gruzach. Jej rodzice i brat giną w wypadku samochodowym, a ona sama walczy o życie w szpitalu. Gdy jej ciało leży na łóżku szpitalnym, opuściła je, nie wiedząc jak tego dokonała. Musi podjąć trudną decyzję: zostać ze swoim chłopakiem, przyjaciółką, dziadkiem i babcią, czy odejść wraz z jej rodziną.

Główną bohaterką książki jest siedemnastoletnia Mia, niezwykle utalentowana muzycznie wiolonczelistka, która wiodła dosyć spokojne życie. Jednak do czasu...

Oprawa książki bardzo mi się podoba, lubię okładki filmowa, a ta jest cudna. Występuje tu narracja pierwszoosobowa. Ogólnie język łatwy do przyswojenia. Jest to naprawdę krótka książka i czyta się dosyć szybko. Jednak życie Mii jest trochę za słodkie: idealny chłopak, rodzina, brat, dziadkowie, idealnie grała na wiolonczeli... Denerwowała mnie również jej ego. Miała wszystko, a jednak nadal myślała tylko o sobie, co jest bardzo drażniące.

Nie mogę źle wypowiedzieć się o tej książce. Pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy, a całościowe wykonanie naprawdę zaskakuje. Dodatkowo książka jest momentami wzruszająca, ale ani razu przy niej nie płakałam.


2 komentarze:

 1. Ciekawie się zgrałyśmy, że tego samego dnia wstawilysmy recenzje tej samej książki :3 Harmonia ksiazkoholików xd
  Świetna recenzja :3 czekam na kolejne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjna recenzja! :)
  Zapraszam serdecznie do siebie!
  http://zaczytanakarolcia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za tak wiele miłych słów, które mi piszecie! Nawet nie wiecie, ile to dla mnie znaczy ♥