środa, 24 grudnia 2014

Opowieść Wigilijna- książka, a film.


Opowieść Wigilijna to zdecydowanie klasyka książek o tematyce świątecznej. Napisał ją Karol Dickens, autor, którego dzieci uznawały za Świętego Mikołaja. Swoimi dziełami zdobył serca czytelników na całym świecie.
Książka ta opisuje głębokie doświadczenie i przemianę Ebenezera Scroog'a w Wigilię Bożego Narodzenia. Wtedy to przychodzi do jego domu zmarły 7 lat wcześniej jego współpracownik, Jakub Marley. Zapowiada wizyty trzech duchów: Ducha Wigilijnej Przeszłości, Ducha Tegorocznej Wigilii oraz Ducha Przyszłych Świąt. Podczas tych wizyt Scrooge dowiaduje się, jak skąpym człowiekiem był i ile przykrości sprawił ludziom.
Co najciekawsze Karol Dickens napisał tę książkę z zamiarem spłacenia długów. Nie spodziewał się, że odniesie tak wielki sukces.
Opowieść Wigilijna doczekała się również wydania wielu słuchowisk na jej podstawie oraz wyprodukowania trzech filmów: pierwszy z 1970 roku, drugi z 1999 roku, trzeci z 2007 roku.
Zdecydowanie moim faworytem jest ten ostatni, który jest animowaną adaptacją Opowieści. Reżyserem tego filmu był Robert Zemeckis.
Na pewno film pomógł zrozumieć wiele dodatkowych momentów, których normalnie wyobrazić
sobie w książce nie mogliśmy. Został zachowany klimat, którego w Opowieści nie brakowało. Dodatkowo w filmie pojawiają się momenty grozy. Nie polecam głośnego oglądania, nawet jeśli będą zbyt cicho mówić, bo grozi to straceniem słuchu (nie żartuję...).
Na pewno nie raz wrócę jeszcze do książki, jak i filmu. Najlepiej jest się z nimi zapoznać podczas Świąt, ze względu na klimat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za tak wiele miłych słów, które mi piszecie! Nawet nie wiecie, ile to dla mnie znaczy ♥