sobota, 14 marca 2015

"Jedyna" Kiera Cass

Oryginalny tytuł: The One
Autor: Kiera Cass
Wydawnictwo: Jaguar
Ilość stron: 320
Gatunek: literatura młodzieżowa
Rok wydania: 2014
Moja ocena: 8/10W Eliminacjach pozostają już tylko cztery dziewczyny, w tym America. Jest znienawidzona przez samego króla, ale za to pokochana przez wszystkich ludzi. Nie jest jednak pewna swoich uczuć. Nadal czuje coś do Aspena, lecz Maxon staje się coraz bliższy jej sercu. Nadchodzi czas najtrudniejszego wyboru w ich życiu. Książę musi dokonać wyboru. Czy będzie to America?

Po przeczytaniu "Elity" wiedziałam, że muszę przeczytać trzecią część. Bardzo ciekawiło mnie zakończenie oraz to, co wybierze Ami. Szczerze mówiąc, nie zawiodłam się. "Jedyna" to najlepsza część w tej serii. Śmiałam się i płakałam na zmianę. Książka ta na długo zapadnie mi w pamięci.

America nareszcie zaczyna być pewna swoich uczuć, co sprawia, że jestem z niej naprawdę dumna. Denerwowało mnie to jej niezdecydowanie, a kiedy zaszła w niej ta zmiana, poczułam ulgę. Nie tylko w niej zachodzą owe 'zmiany'. Celeste staje się milsza, Aspen również staje się inny.

Nie po raz pierwszy poznajemy dobroć Americi. W tej części sprzeciwia się głównie królowi, żeby pomóc innym. Okazuje się, jak niesprawiedliwie w Illei są traktowani wszyscy ludzie. Owszem, świat wykreowany przez autorkę nie zmienia się wcale, jednak Ami, która zaszła już bardzo daleko w eliminacjach, widzi więcej błędów w sprawowaniu władzy.

Język Kiery Cass niczym się nie zmienił. Nadal jest prosty i łatwo przyswajalny. Jedyną rzeczą, do której mogę się przyczepić, to prędkość akcji. Była zdecydowanie zbyt szybka.

Polecam całą tę serię, nie powinniście się zawieść. Przy czytaniu "Jedynej" zniknęłam i przepadłam. Bardzo wciągająca, momentami wzruszająca książka.

Rywalki | Elita | Jedyna | The Heir

1 komentarz:

  1. Mam właśnie przeczytać ten tom i nie mogę się doczekać aż przeczytam ją w oka mgnieniu...
    Jeden minus to to że dawno czytałam elitę i nie wiem czy pamiętam co się tam działo xD

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za tak wiele miłych słów, które mi piszecie! Nawet nie wiecie, ile to dla mnie znaczy ♥