wtorek, 10 marca 2015

"Powrót bogini. Część 1" P.C. Cast

Oryginalny tytuł: Divine by choice
Autor: Phyllis Christine Cast
Wydawnictwo: Mira
Ilość stron: 364
Gatunek: fantastyka
Rok wydania: 2013
Moja ocena: 3/10


Shannon prowadzi szczęśliwe życie w mitycznym Partholonie. Wojna z Fomorianami skończyła się zwycięstwem, jej mąż, szaman ClanFintan, wrócił do domu. Poddani kochają ją i czczą jako wybrankę bogini Epony. Nic nie zapowiada nadciągającego niebezpieczeństwa…
Pewnego dnia Shannon traci przytomność. Budzi się w realnym świecie, z którego tak łatwo zrezygnowała i od którego odwykła. Powrót do rzeczywistości okazuje się bardzo bolesny. Za Shannon trafiły tu też siły zła, gotowe zniszczyć wszystko, co jest jej drogie.


Sięgnęłam po tę książkę tylko i wyłącznie ze względu na popularne nazwisko autorki. Myślę, że każdy chociaż słyszał o serii "Dom Nocy" autorstwa Phyllis Chrystine Cast oraz jej córki, Kristin Cast. Po wszelkich zachwytach stylem pisania, którym pani Cast się posługuje, stwierdziłam, że muszę przeczytać chociaż jedną jej książkę. Teraz szczerze tego żałuję. Zawiodłam się na niej i zdecydowanie zaliczam tę książkę do jednej z najgorszych. 

Zacznijmy od świata, który wykreowała autorka. Otóż kraina, w której żyje główna bohaterka, Shannon, jest tak jakby odbiciem lustrzanym świata ludzi. Każdy ma swojego odpowiednika, jednak może się różnić rasą, kolorem skóry itp. (o charakterze nie wspominając). Cały ten mityczny świat zupełnie mi się nie spodobał. 

W książce występuje wiele postaci fantastycznych, takich jak centaury, ludzie, którzy rozumieją skały i drzewa. Główną bohaterką jest Shannon, która również ma "dar". Została wybranką Epony. Przeniosła się do Partholonu, gdzie nikt, oprócz przyjaciół, nie ma pojęcia o tym, że przybywa z innego świata. Wszyscy twierdzą, że jest Rhiannon, odpowiedniczką Shannon z mitycznej krainy. Cała ta historia jest niezwykle zagmatwana, przez co ciężko jest zrozumieć większość istotnych spraw. 

Przez większą część książki nic się nie dzieje. Podoba mi się jednak koniec, w którym (nareszcie!) pojawia się zwrot akcji. Mimo to nie sięgnę po kolejne części. 

Książka jest pisana niechlujnym językiem z dosyć dużą ilością wulgaryzmów. Naprawdę nie spodziewałam się tego po 'lekkiej młodzieżówce'. Ogólnie nie mogę jej polecić, gdyż jest to naprawdę kiepska książka. 


Powrót Bogini. Część 1 | Powrót Bogini. Część 2

2 komentarze:

  1. Jakoś po "Domu Nocy" nie mam ochoty wracać do jego autorek. W jakimkolwiek wydaniu. Tylko stojące na półce książki mi o nich przypominają, a i wlałabym by one tego nie robiły. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zastanawiałam się nad przeczytaniem tej książki jak i domu nocy, mimo że nie za bardzo polecasz i tak kiedyś się zapewne odważę przeczytać

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za tak wiele miłych słów, które mi piszecie! Nawet nie wiecie, ile to dla mnie znaczy ♥