wtorek, 14 kwietnia 2015

"Książę i Gwardzista" Kiera Cass


Oryginalny tytuł: The Selections Stories, The Prince & Guard
Autor: Kiera Cass
Wydawnictwo: Jaguar
Ilość stron: 220
Gatunek: literatura młodzieżowa
Rok wydania: 2014
Moja ocena: 6/10

"Książę i Gwardzista" to zbiór dwóch nowelek z serii "Rywalki" Każda z nich opowiadana jest z innej perspektywy i w zupełnie innym czasie. Część pierwsza, czyli "Książę" opisana jest w trakcie wyboru kandydatek do eliminacji. Maxon opowiada o swoich odczuciach w związku z selekcją. Dowiadujemy się, co na samym początku sądził o Mer. Natomiast druga część, "Gwardzista", jest pisana z perspektywy Aspena. Mówi w niej o tym, jakie uczucia żywi do swojej ukochanej, która przebywa w pałacu jako jedna z kandydatek eliminacji.

Samo przeczytanie tych nowelek nie wniosło zbyt wiele do mojego życia. Jedyne, co różni te opowiadania od pozostałych części serii jest fakt, że są opisywane przez innych bohaterów. Reszta, czyli wydarzenia, czas akcji itd., są dokładnie te same i czytanie ich momentami mnie nudziło. Aczkolwiek nie zmienia to faktu, że przyjemnie się je czytało i jestem zadowolona, że przeczytałam wszystkie dotychczas wydane książki w tej serii. Język pisania Kiery Cass nie zmienił się i mam ogromną nadzieję, że nigdy się nie zmieni.

Najlepiej czytało mi się "Księcia", gdyż opowiada on o wydarzeniach dziejących się przed rozpoczęciem eliminacji, dzięki czemu mamy możliwość dowiedzenia się o całym ich przebiegu. Natomiast "Gwardzistę" czytało mi się gorzej, ponieważ nie przepadam za Aspenem, a po przeczytaniu tej nowelki jeszcze bardziej utwierdziłam się w przekonaniu iż nie jest on odpowiednim chłopakiem dla Ami. Przynajmniej nauczyłam się na pamięć, jednego z najlepszych i najbardziej chwytających za serce fragmentu w książce.

Reasumując: nie jestem pewna, co mam myśleć o tym dodatku. Miło było jeszcze raz powrócić do tak dobrej serii, aczkolwiek nie wszystkie nowelki, które znalazły się w tej książce wywarły na mnie dobre wrażenie. Jeśli jesteście ciekawi, co sądzą o eliminacjach Maxon i Aspen, to jak najbardziej polecam.

Książę | Rywalki | Elita | GwardzistaJedyna | The Heir

   


2 komentarze:

  1. Przez jakiś czas miałam się zabrać za tą serię. Ostatnio znajoma była nią zachwycona. Koniec końców jednak zdecydowałam się, że nie, chociaż moje zdanie może się jeszcze zmieni kiedy najdzie mnie nagłe natchnienie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś chciałabym przeczytać, ale na razie wolę coś innego. :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za tak wiele miłych słów, które mi piszecie! Nawet nie wiecie, ile to dla mnie znaczy ♥